FOTOMYŠÁK

Fotím svatby, eventy i portréty.

 

 

Kodex fotografa

 

Svou práci beru vážně. K modelkám i modelům přistupuji s maximálním respektem. Mám proto své zásady, s jejichž dodržováním můžete při focení se mnou počítat. 

Tyto body jsou směřované především na portrétové fotografie (ale spousta z nich je aplikovatelná i na většinu jiných žánrů).

 1. Na modelky se nesahá! Mezi některými „fotografy“ dochází k situacím, kdy si fotograf snaží najít výmluvu k nežádoucím dotekům. Nic takového samozřejmě není přístupné – výjimkou je maximálně situace, kdy se například vlasy ve tváři opravdu nedaří nastavit a je nutné je posunout (a modelka musí v daný moment zůstat strnule v dané pozici), avšak i v tomto případě jen za předpokladu, že se modelky slušně zeptám a ona skutečně dovolí. Bez výslovného svolení nic takového nedělám a i přesto se nejprve snažím modelku navigovat tak, aby problém vyřešila sama bez mého zásahu. Dotýkání se jako takové tedy není ve většině situací přípustné (a ve většině případů není ani nutné) – a pouze v opravdu krizových případech, kdy už nejde jinak, tak jen s přímým souhlasem modelky/modela.
 2. Nabízím smlouvu – i při focení TFP.
 3. Fotky nezveřejňuju, pokud mi model/modelka dané fotky neschválí.
 4. Tykání není povinnost – ano, tykání je příjemnější a nabízím ho každé modelce, se kterou fotím. Není to však povinnost a pokud je vám taková komunikace nepříjemná, zůstaneme u vykání. V případě focení svateb a jiných akcí obvykle tykání samovolně nenabízím (zde naopak pokud je Vám příjemnější tykání, nabídněte 🙂 ).
 5. Přijímám kritiku – pokud s fotografiemi nejste spokojeni, řekněte mi to. Bez kritiky se nemohu zdokonalovat, přestože někdy nemusí být příjemná.
 6. Pokud se na něčem pevně domluvíme, platí to – pokud si například napevno domluvíme outfit, ve kterém vás budu fotit a přijdete v jiném, který se k tématu focení absolutně nehodí, vyhrazuji si právo focení zrušit (platí pouze pro TFP focení). Takové fotky by totiž zřejmě nedopadly dobře. Focení je komplexní proces a když si domluvíme nějaký styl, může i taková drobnost výsledek pokazit. Placené zakázky v takové situaci nezruším, ale takovými změnami sami riskujete kvalitu výsledku.
 7. Bezpečí na prvním místě – ať už fotíme cokoliv, nechci po modelkách dělat žádné životu nebezpečné aktivity (leda bychom se na tom předem domluvili). Stejně tak mi záleží na tom, aby modelku neohrožovali náhodní kolemjdoucí. Pokud například při nočním focení narazíme na „podezřelou existenci“, raději se přesouváme na jiné místo, abychom předešli jakémukoli nežádoucímu riziku.
 8. Předem si jasně řekneme, co se bude fotit – tj. když se domluvíme na portrétu, bude to portrét, žádné nahotinky. Když se domluvíme na aktech, budou to akty. Když glamour tak glamour. V žádném případě nebudu nahodile měnit styl focení v průběhu a proti vůli modlky/modela. Maximálně, když bychom si změnu tématu v průběhu focení oba odsouhlasili, protože by to z nějakého důvodu na fotce vyjadřovalo potřebnou emoci/myšlenku a dávalo by to tedy smysl.
 9. První výběr fotek provádím já – toto právo si vyhrazuji z důvodu, že mezi pořízenými snímky je vždy desítky nepovedených. Každý ovšem máme jiný vkus a pokud by zákazník vybíral první, vzniká riziko, že vybere nepovedené. Jak se říká „co oči nevidí, to srdce nebolí“. V tomto ohledu se tedy omlouvám, ale nepovedené snímky nehodlám posílat k výběru, protože se jimi nechci prezentovat (ani kdybyste měla být jediná osoba, která fotky uvidí). Nejprve vyberu sérii fotek, které považuji za podařené, vyladím základní věci (např. světlo) a posílám k výběru zákazníkovi. Teprve z těchto fotek si zákazník vybírá, které fotky chce v rámci své objednávky převzít a tyto fotografie potom projdou kompletní postprodukcí. V případě TFP je to o domluvě, ale aktuálně jsem ochotný postprodukci aplikovat na všechny podařené, proto není výběr ze strany modela/modelky nutný (jinými slovy, tento bod se vztahuje především na placené zakázky).
 10. Modelky/modelové mladší než 18 let musí doložit souhlas rodičů se zveřejněním fotografií a samotným focením.
 11. Model/modelka má právo nechat fotografie smazat z jakýchkoli mých veřejně dostupných zdrojů i zpětně, přestože již zveřejněny byly. Neručím však za to, že fotografie někdo nestáhl do svého PC a nezveřejnil mimo mé komunikační kanály.
 12. Cokoliv je vám nepříjemné, řekněte to – otevřel jsem při konverzaci nepříjemné téma? Cítíte se v nějaké póze špatně? Nechcete být na fotce z nějakého konkrétního úhlu? Řekněte mi to. Nemám problém se přizpůsobit. Rozhodně nechci fotit něco proti vaší vůli a je pro mě důležité, abyste se cítil/a příjemně.
 13. Pokud je na výsledné fotce vidět víc než by mělo, fotografie nezveřejňuji bez vašeho souhlasu. – V případě detailů (například když má žena průsvitné tričko a je přes něj vidět bradavky), je možné tyto detaily odretušovat. Nebo naopak ponechat. Bude to čistě na vašem rozhodnutí. Původní fotografie nikomu ukazovat nebudu pokud k tomu sami nesvolíte.
 14. Žádný spěch – raději pomalu a dobře, nežli rychle a špatně. Na kvalitní fotografie je potřeba čas, a tak můžeme na jednom místě strávit několik minut. Výsledek však bude mnohem lepší, než kdybyste mi řekli – „chci za tu hodinu stihnout fotit na 50 místech“. Jestliže tedy budete chtít neúnosné množství fotografií v krátkém čase, negarantuji kvalitní výsledek (platí především pro portréty, kde je nutná větší preciznost).
 15. Fotografie z focení uchovávám zálohované po dobu jednoho roku (může se lišit dle objednaného balíčku).
 16. Preferuji focení bez přítomnosti třetí osoby – třetí osoba narušuje atmosféru – model či modelka se pak tváří nepřirozeně nebo se nedokáže uvolnit. Stejně tak pro mě jako fotografa není potom snadné soustředit se. Nicméně chápu, že někdo nemusí mít důvěru k cizímu člověku. V krajním případě se tedy můžeme domluvit, že váš známý bude někde opodál, abyste se cítili bezpečněji. Jestliže ovšem skutečně vyžadujete přítomnost další osoby, řekněte mi to prosím předem, abych mohl dle toho promyslet, jak a kde přesně budeme fotit. Pokud to ale není nutné, přijďte na focení sám/sama. Přijatelnější alternativou je, domluvit si první focení na veřejném místě jako je město, kde se budete cítit komfortněji i bez přítomnosti třetí osoby.
 17. Fotografie, které mi model/modelka odsouhlasí, budou zveřejněny na mojí webové stránce, Instagramu, Facebooku a případně na síti TikTok.
 18. Fotografie nezveřejňuji upraveny jinak než jak mi odsouhlasil model/modelka. Neprovádím tedy žádné dodatečné montáže bez vašeho vědomí.
 19. Fotografie, které mi odsouhlasíte nebudu zveřejňovat na sítích, na nichž se vzájemně nedomluvíme předem. Už vůbec ne na sítích, které vybízí k jinému kontextu než prezentace portfolia.
 20. Určitý respekt očekávám i od vás směrem ke mě. Respekt a profesionalita totiž musí fungovat oboustranně – jedině tak bude výsledek focení skutečně kvalitní. 🙂